Dijital Ödeme Sistemleri “Tutku Projenizi” Nasıl Güçlendirebilir?

Eğer siz de kendi “tutku projenizi” yan iş olarak gerçekleştirmek için bir atılım yaptıysanız, kartla ödeme almak önceliklerinizden biri olmayabilir. Ama belkide olmalıdır…

Dijital Ödeme Sistemleri “Tutku Projenizi” Nasıl Güçlendirebilir?

SumUp’ın amacı, daha önceleri onaylanmayan düşük bütçeli ödeme çözümleriyle küçük işletme sahiplerini sevdikleri işi yapma konusunda desteklemektir. Bu makalede dijital ödemelerin tutku projelerinizi nasıl geliştirebileceğine ilişkin 4 yol hakkında SumUp kullanan 3 küçük ve mikro işletme sahibi ile yaptığımız söyleşiden ilham aldık. 

Daha fazla satın…

Dude’s Donut’ın kurucusu Calum, donut tutkusunu fark edip bunun üzerine işini kurduğunda, dijital ödemeler herhangi bir şekilde gündeminde değildi. Ttukulu olduğu yeni işi için daha  çok hedef kitlesini belirlemek ve akılda kalıcı bir isim bulmaya odaklanmıştı. Ancak dijital ödemelerin çiçeği burnunda küçük işletmesinin oturması için çok önemli olduğunu fark etmesi uzun sürmedi. Calum, “İlk bir kaç hafta dijital ödeme cihazımız olmadan çalıştık ve hemen,

kartla ödeme kabul edemediğimizde insanları işletmemizden geri çevirdiğimizi fark ettik” dedi.

Berlin'de Alp mutfağı konusunda uzmanlaşmış bir kafe olan Meierei'nin sahibi Sandra da benzer bir deneyim yaşadı: “Kart ödemeleri bizim için giderek daha önemli hale geldi. Nakit taşımayan turistlerde dahil olmak üzere pek çok müşteri kartla ödeme yapıp yapamayacaklarını soruyor. Birkaç yıl önce kart ödemelerini kabul etmeye karar verdik ve büyümeye devam etti. Şu anda alımlarımızın yaklaşık %30-40'ı kart ödemeleri."

Daha hızlı ödeme alın

Benjamin Charles kariyerine esnaf olarak başladı. Uzun süre büyük firmalar için çalıştıktan sonra nihayet kendi işinde başarılı oldu ve İngiltere, Surrey'de profesyonel bir tamirci servisi olan Handy Gentleman'ı kurdu. Tamir hizmetleri geleneksel olarak banka havalesi veya fatura ile ödemeyi kabul ediyordu. Ancak Benjamin Charles üçüncü bir yol için net bir tercih yaptı. “Kart ile ödeme kabul etmek daha hızlı ödeme almayı sağlıyor. Genellikle 2-3 gün içerisinde ödemeyi almış oluyoruz. Ayrıca müşterimiz de sonrasında fatura ve ödeme takibi yapmak zorunda kalmıyor. Buna karşılık fatura veya banka transferi ile ödemede, alacağı tahsil etmek 30 günü bulabiliyor ve aynı zamanda bankadan ödeme takibi yapmak, gelen ödemeleri faturalarla eşleştirmek gibi çok fazla bir iş yükü çıkıyor.”

Akışınızı yakalayın

Robin Balser, tüm Avrupa'daki şehirlerde pop-up vintage kıyafet pazarları işleten VinoKilo'nun kurucusudur. Balser’in sözleriyle işi etkinliklerinde “ikinci el kıyafetlerde birinci el modayı sunmak”tır. Etkinlikleri hızlı ve kısa süreli olduğundan, işi için kısa sürede mümkün olduğunda kişiye hizmet verebilmek çok önemli bir nokta.Bay Balser “Etkinlerimizde birbuçuk ila iki bin kişinin olmasını bekleriz. Bu nedenle bizim için iyi bir müşteriler akışına sahip olmak çok önemlidir. SumUp bize bu konuda son derece faydalı oluyor” diye açıklıyor. 

Müşterilerinizi memnun edin

Robin Balser’in çoğu müşterisi onların dijital ödeme fırsatı sunduğunu öğrenince rahatlıyor. “İnsanlar bize “kart kabul ediyor musunuz?” diye soruyorlar ve evet cevabı aldıklarında derin bir oh çekiyorlar.” diyerek açıklıyor. 

Bazıları için ise dijital ödemenin cazibesi sunduğu rahatlığın ötesine geçiyor. Meierei'nin sahibi Sandra, müşterilerinin SumUp kart okuyucunun tasarımını beğendiğini söylüyor. Sandra bu konuda: “ müşterilerimiz bu tasarımı oldukça seviyor. Bunu sevimli ve modern buluyorlar” diyor.

Tüm bu noktaların ışığında eğer kendi tutku projenizi hayata geçirmeyi planlıyorsanız, kartla ödeme konusunu yapılacaklar listesinin en üstlerine koymalısınız. Handy Gentleman, Benjamin Charles’ın sözleriyle: “Kart ile ödeme alabilme imkanı bana en iyi yaptığım işi oturtma ve büyütme imkanı sundu”.