Bir Web Sitesi Oluşturmak

Web siteniz, sizin online mağazanız ve dünyaya açılan pencerenizdir. Müşterilerinize, potansiyel müşterilerinize ve ziyarete gelen herkese, ne konuda çalıştığınızı ve bunu nasıl yaptığınızı anlatır. Online olarak ticaret yapıp yapmamanızdan bağımsız olarak, mutlaka online bir varlığa ihtiyacınız olacaktır. İşletmeniz için etkili bir web sitesi oluşturmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Bir Web Sitesi Oluşturmak

Web siteniz, sizin online mağazanız ve dünyaya açılan pencerenizdir. Müşterilerinize, potansiyel müşterilerinize ve ziyarete gelen herkese, ne konuda çalıştığınızı ve bunu nasıl yaptığınızı anlatır. Online olarak ticaret yapıp yapmamanızdan bağımsız olarak, mutlaka online bir varlığa ihtiyacınız olacaktır. İşletmeniz için etkili bir web sitesi oluşturmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz. 

 

Bir alan adı seçmek ve bunu almak

Web siteniz için seçmiş olduğunuz alan adını alarak kendi adresinizi oluşturun.  Alan adı, aynı zamanda domain veya URL olarak da isimlendirilebilir. Alan adlarının söylenmesi, hecelenmesi ve akılda kalması kolay olmalıdır. Alan adı ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Aynı zamanda, yazmaları zor olduğundan sayılardan, kısa çizgilerden ve diğer özel karakterlerden kaçının.

Eğer öncelikli olarak almak istediğiniz  alan adı hali hazırda alınmışsa, endişe etmeyin. Benzer işletmeler ile herhangi bir karışıklık olmasını engellemek için yeterince farklı başka bir alan adı seçebilirsiniz. Bu tür işletmelerin resmi olarak tescil ettirdiği markalar ile ilişkili isimlerden kaçınmanız iyi olacaktır. Böylece daha sonra çıkabilecek yasal maliyetlerden ve çekişmelerden uzak kalmış olursunuz. 

Alan adı seçiminizde uzun dönemli düşünmeniz faydalı olur. Çünkü yıllar içerisinde, alan adınız, işletmenizi ve markanızı tanımlayan en önemli unsurlardan biri olacaktır.

Seçtiğiniz ismin farklı sosyal medya kanallarında da müsait olup olmadığını kontrol edin. Müşterilerinizin sizi, sosyal medya kanallarında, aynı veya çok benzer isimler ile bulabilmesi çok kolaylık sağlayacaktır. Bu tür benzerlikler marka bilinirliğinizi besler. 

Ve son olarak, alan adı uzantılarınızı göz önünde bulundurun. En yaygın uzantılar  ‘.com’, ‘.net’ ve ‘.org’ dur. Eğer işletmeniz açısından coğrafi konumun bir önemi varsa, yahut almayı düşündüğünüz diğer uzantılar müsait değilse,   “.com.tr”  gibi uzantıları tercih edebilirsiniz. 

 

Hosting hizmeti  (Sunucu) ve platform seçmek

Bir hosting web sitenizi internete bağlar, bir sunucuya sitenizi yerleştirir ve e-posta gibi hizmetler sunar. 

Bu seçimde önem vermeniz gereken şeyler sunucunuzun çökmeyeceğine dair güvenilirlik ve web sitenizi hızlı ve kolayca değiştirilebilmesi için esnekliktir. 

Çoğu hosting sağlayıcısı, web sitenizin büyüklüğüne ve almayı beklediğiniz site trafiğine göre farklı planlar sunar. Eğer ücretsiz bir hosting servisi kullanmayı düşünüyorsanız, bu tür sitelerin genellikle sitenize, banner veya açılan pop-up şeklinde reklam koyacağını göz önünde bulundurun. 

Eğer “kendin yap” yaklaşımını benimsiyorsanız, doğru platformu seçmek önemlidir. Bir platform, web sitenizi tasarlamanıza ve oluşturmanıza yardımcı olan, görünüm ve vermek istediğiniz his konusunda size şablonlar ve ipuçları sunan bir araçtır. 

Bazı hosting sağlayıcılar size alan adı ve host hizmetinizi birlikte sağlayacak tekliflerde bulunabilirler. Bu seçeneği düşünürseniz, ileri bir dönemde hosting firmanızı değiştirmek isterseniz, alan adınızı kendinizde tutabilmek adına bazı beklenmedik sorunlar yaşayabileceğinizi unutmamalısınız. 

 

Web Sitenizi Hazırlamak 

Bir işletme web sitesi genellikle şu sayfaları içerir: ana sayfa, ürünler/servisler, online sipariş/ hakkımızda ve iletişim bilgileri

Web sitenizi ziyarete gelen kişilerin, sizin iş alanınızı anında anlamasını istersiniz. Bunun yanı sıra sitede kolaylıkla aradıklarını bulmaları, fiyat bilgilerine kolay ulaşabilmeleri, nasıl satın alacaklarını anlamaları ve akıllarına takılan soruları kolaylıkla sorabilmeleri önemli olacaktır. Ayrıca sitenizde bir arama barı ile “hemen al”, “randevu oluştur” veya “bize ulaşın” gibi direk aksiyona davet eden butonlar bulunduğundan emin olunuz. 

Web sitenizi, cep telefonlarına uyumlu bir şekilde oluşturmanız günümüzde bir zorunluluk. Yapılan araştırmalar, 2017’den itibaren masa üstü bilgisayarları ve laptopların yerini akıllı telefonlara devrettiğini göstermektedir. 

Bunların dışında kendinizi müşterilerinizin yerine koyun ve websitenizde başka neleri görmek isteyebileceklerini düşünün. Web sitenizdeki içerikleri oluştururken, metinlerin etkileyici olmasının yanı sıra arama motorlarına uygun olmasına da dikkat edin. “Kendinizi online pazarlayın “ makalesini okumak isteyebilirsiniz. 

Web sitenizin blog bölümü var mı? Kendi alanınızda, müşterilerinizin bilmediği, özgün ve önemli bilgi veya iç görülere sahip olabilirsiniz. Bu bilgilerinizi paylaşarak, daha fazla bilgi arayan kişileri sitenize çekebilirsiniz. Bu durum hem sizi alanınızda bir uzman pozisyonuna getirecek hem de markanızı güçlendirecektir.