E-Dönüşüm, Geleceğine Yön Vermek İsteyen Şirketlere Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

E-dönüşüm sayesinde verimliliğini artırmak isteyen işletmeler, gelişen vergi teknolojilerini iş süreçlerine dahil ederek kaynaklarını daha etkin kullanıyor. Dijital dönüşümle birlikte gelişen vergi teknolojileri ise zaman ve maliyet tasarrufu ile verimli iş gücü gibi üç temel konuda şirketlere ciddi avantajlar sağlıyor.

E-Dönüşüm, Geleceğine Yön Vermek İsteyen Şirketlere Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Konuk Yazar: Ali Bulut - Sovos, Kıdemli Satış Direktörü

E-Dönüşüm, Geleceğine Yön Vermek İsteyen Şirketlere Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

Kurumlar için dijital dönüşümün önemi her geçen gün daha da ön plana çıkıyor. Şirket performansı üzerindeki doğrudan etkisi ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından getirilen regülasyonlar nedeniyle günümüzde birçok işletme, kurumlarını geleceğe en iyi şekilde taşıyabilmek adına e-dönüşüme yöneliyor. Bu sürece hızla giren şirketler, bir yandan iş hacmini ve performansını geliştirirken, bir yandan da yarattığı fark ile rekabet avantajı elde ediyor.

E-dönüşüm sayesinde verimliliğini artırmak isteyen işletmeler, gelişen vergi teknolojilerini iş süreçlerine dahil ederek kaynaklarını daha etkin kullanıyor. Dijital dönüşümle birlikte gelişen vergi teknolojileri ise zaman ve maliyet tasarrufu ile verimli iş gücü gibi üç temel konuda şirketlere ciddi avantajlar sağlıyor. Bunun haricinde e-dönüşüm, firmaların operasyonel belge süreçlerini hızlandırmasının yanı sıra yasal zorunlulukları takip etme açısından da büyük kolaylıklar getiriyor. Bu da e-ihracat yapan ve gümrük süreçlerinde daha sade, dijital ve hızlı bir süreç talep eden KOBİ’lere önemli bir fayda sağlıyor. E-fatura yerine kâğıt fatura kullanılan dönemlerde yaşanan operasyonel sorunlar ya da kaybolma gibi aksaklıklar da e-dönüşüm sayesinde sorun olmaktan çıkıyor.

E-Dönüşümde Özel Entegratör ile Çalışmanın Avantajları

Çözüm üreten bir özel entegratör ile çalışmak, işletmelerin maliyetini ciddi oranda azaltmasının yanı sıra güvenlik, geçmişe dönük e-belgelere ulaşılabilirlik, sistemsel entegrasyon ve 7/24 destek imkânı gibi konularda şirketlere avantaj sağlıyor.

E-Dönüşümde Bulut Tabanlı Çözümlerin Avantajları

İşletmelerin bulut tabanlı servis sağlayıcısını seçerken güvenlik, itibar ve referans kriterlerini göz önünde bulundurması gerekiyor. Sistem üzerinde işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ise şirketler için çok ciddi maliyet ve zaman tasarrufu sağlayabiliyor. Ayrıca, işlem yapılırken bir sayfanın milisaniyeler içerisinde açılması, o iş ile ilgilenen çalışanların işlerini daha mutlu yapmalarına katkıda bulunabiliyor. Erişilebilirlik ve esneklik, iş akışının sürekliliği, depolama ve güvenlik ise bulut tabanlı çözümlerin diğer avantajları arasında yer alıyor.

E-Belge Kullanımının Şirketlerin Verimliliğine Etkisi

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yayımladığı genel tebliğ ile e-dönüşüm uygulamalarının kapsamının genişletilmesinin ardından Türkiye’deki e-belge kullanımları ciddi oranda artış göstermişti. E-dönüşüm uygulamalarının önemli sorunlara çözüm üreterek işletmelere değerli avantajlar sunması, zorunlu geçişlerin yanı sıra gönüllü olarak da birçok şirketin e-dönüşüm geçiş yapmasını sağlıyor.

Akıllı KOBİ ve Sovos; e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-Defter ve e-İrsaliye için kullanılacak kontör paketlerinde KOBİ’lere özel olarak %15 indirim fırsatı sunuyor. Bu kampanyadan yararlanmak isteyen kullanıcılar, 31 Aralık 2022 tarihine kadar https://akillikobi.org.tr/etkinlik/kobiler-icin-ebelge-donusumu/ sayfasındaki iletişim formunu doldurarak başvuruda bulunabiliyor.